عضویت در خبرنامه همایش های صنایع غذایی

 


 

 

 

مصرف کلسیم خطر زوال عقل را بیشتر می‌کند

6 شهریور 1395

مصرف کلسیم خطر زوال عقل را بیشتر می‌کند

به گزارش واحد پژوهش دومین همایش بین المللی صنایع غذایی ایران مصرف مکمل‌های کلسیم برای زنان مسن که دارای برخی بیماری‌های خاص هستند، با افزایش خطر زوال عقل در ارتباط است.

محققان طی انجام یک پژوهش 5 ساله دریافتند که خطر ابتلا به زوال عقل در زنانی که قبلا دچار سکته مغزی شده بوده و به طور منظم مکمل‌های کلسیم مصرف می‌کنند، هفت برابر بیشتر از زنانی است که دچار سکته مغزی شده بوده اما مکمل مصرف نمی‌کردند.

علاوه بر این، محققان دریافتند زنانی که نشانه‌هایی از اختلالاتی داشتند که  بر جریان خون در مغز تاثیر می‌گذارد و همچنین به طور منظم مکمل‌های کلسیم مصرف می‌کردند دو برابر احتمال ابتلا به زوال عقل در آنها نسبت به زنان دیگری که نشانه‌هایی از اختلال داشته اما مکمل مصرف نمی کردند، بیشتر است.

محققان این پژوهش می‌گویند در حالی که این پژوهش نشان دهنده ارتباط بین مصرف مکمل‌های کلسیم و خطر بالای ابتلا به زوال عقل در برخی از زنان است، با این حال بیانگر این امر نیست که مصرف مکمل‌های کلسیم باعث زوال می‌شود و پیش از ارائه هرگونه توصیه‌ای برای زنان در مورد خطرات بالقوه مصرف مکمل‌های کلسیم نیازمند انجام تحقیقات بیشتر هستیم.

در این پژوهش، محققان سابقه پزشکی 700 زن بین سنین 70 تا 92 را که در ابتدای این پژوهش دچار مشکل زوال عقل نبودند را مورد بررسی قرار دادند.

آنها در مورد مصرف مداوم و منظم این مکمل‌ها از زنان سوال کرده و حافظه و مهارتهای تفکری آنها را مورد بررسی قرار دادند. این دانشمندان همچنین مغز 447 نفر از شرکت کنندگان را اسکن کردند.

این محققان دریافتند که 54 زن قبل از شروع این پژوهش دچار سکته مغزی شده بوده و 98 زن در آغاز پژوهش مکمل‌های کلسیم مصرف می‌کردند.

در میان زنانی که در ابتدای این پژوهش از مغز آنها اسکن گرفته شده بود، 71 درصد دارای ضایعات در ماده سفید مغز خود بودند.ماده سفید یک نشانگر برای بیماری عروق مغزی و اختلالاتی است که بر جریان خون مغز تاثیر می گذارد.

این ضایعات در افراد مسن شایع است به طوریکه یک پژوهش نشان می‌دهد که 50 تا98 درصد از سالمندان ممکن است به آن دچار شوند.محققان سپس وضعیت تمام این زنان را برای مدت پنج سال مورد بررسی قرار داده و متوجه شدند که 59 زن دچار پیشرفت در بیماری زوال عقل و 54 زن دچار سکته مغزی شده‌اند.

آنها سپس اعلام کردند که هنوز هم از دلیل ارتباط مصرف مکمل‌های کلسیم در برخی زنان و ابتلا به زوال عقل به درستی آگاه نیستند زیرا مکانیسم اثر این داروها هنوز مشخص نشده است. با این حال آنها می‌گویند که ممکن است مکمل‌های کلسیم عروق خونی را تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه به طور بالقوه بر جریان خون در این عروقتاثیر  منفی بگذارد.

 تحقیقات قبلی نیز نشان داده است که ایجاد اختلال در عروق خونی با خطر زوال عقل مرتبط است.محققان این پژوهش اظهار کردند که متاسفانه مردم بر این باورند که مصرف خودسرانه مکمل‌های دارویی بدون تجویز پزشک مانعی ندارد اما تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که مصرف بی رویه این داروها با اثرات زیان‌باری همراه است.منبع/ایسنا

اضافه میشود دومین همایش بین المللی صنایع غذایی ایران با اهداف فراهم نمودن فضاي علمي مناسب براي ارائه و تبادل نظر در زمينه آخرين دستاوردهاي تحقيقاتي و كاربردي كشور در زمينه علوم و صنايع غذايي ,ارائه يافته هاي علمي در دانشگاه­ها و مراكز تحقيقاتي به شركت هاي فعال در زمينه توليد و عرضه مواد غذايي كشور با هدف به كارگيري براي افزايش كيفيت مواد غذايي و تامين غذاي سالم جامعه ,جمع بندي و ارائه يافته­هاي علمي و آخرين دستاوردهاي تحقيقاتي در دانشگاه­ها و مراكز تحقيقاتي به سياستگزاران كشور در جهت كمك به تصميم سازي در امر تامين مطلوب وپايدارغذاي جامعه میباشد.

برچسب: صنایع غذایی ، فرآوری ، پایش کیفیت ، مواد غذایی ، فرآورده های غذایی ، ریزپوشانی ، میکرو کپسولاسیون ، فرآیندهای غشایی ، نانو فناوری ، زیست فناوری ، بسته بندی ، تضمین کیفیت ، پسماندهای کشاورزی ، ارزش غذایی ، افزودنی های مصنوعی ، بهینه سازی مصرف انرژی ، نگه داری مواد غذایی ، نانو تکنولوژی ، نانوبیوتکنولوژی ، میکروبیولوژی ، بیوتکنولوژی ، پری بیوتیک ، پروبیوتیک ، افزودنی های غذایی ، بهداشت  ، کنترل کیفیت  ، الگوی مصرف  ، مصرف ، بهره وری مصرف انرژی ، سلامت غذا ، گیاهان دارویی ، ادویه ، میکروب ، میکروبهای مفید ، میکروبهای مضر ، غذا ، سم ،


639
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

 

پوستر
حمایت معنوی


تماس با دبیرخانه

021-33699094 

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مجلات


مرکز همایش