عضویت در خبرنامه همایش های صنایع غذایی

 


 

 

 

اساس و روش های ریز پوشینه سازی در مواد غذایی چیست؟

6 شهریور 1395

واحد پژوهش دومین همایش بین المللی صنایع غذایی ایران در نظر دارد یکی از محورهای این همایش که ریزپوشانی(میکرو کپسولاسیون) در صنایع غذاییسازي است را مورد بررسی قرار دهد:

اساس و روش های ریز پوشینه سازی در مواد غذایی چیست؟

میکرو انکپسولاسیون فنی است که در انواع فرآیندهای صنایع غذایی برای محافظت از تر کیبات حساس یا حفظ عطر و طعمی که ممکن است در طول فرآوری یا نگهداری از بین بروند ,استفاده می شود.

میکروانکپسولاسیون یک فرایند مهم صنعتی برای پوشش فیزیکی مایعات، جامدات یا گازها با یک لایه نازک محافظ به منظور جلوگیری از فقدان آنها به وسیله فراریت و محافظت از آنها در برابر فسادهای شیمیایی می باشد

این تکنولوژی در صنایع مختلف از جمله دارویی وغذایی کاربرد دارد. در صنایع غذایی از این فر آیند برای حفظ مواد حساس در برابر اسیب های فیزیکی و شیمیایی استفاده می شود.

از اهداف استفاده از این فرآیند می توان به بهبود خواص بهره وری و شارش پذیری ,سهولت در تلفیق با سایر مواد و افزایش مدت ماندگاری اشاره کرد.

میکرو انکپسولاسیون به روش های متعددی مثل خشک کردن و سرد کردن پاششی ,خشک کردن انجمادی و پوشش بستر سیال صورت می گیرد که پر کاربردترین آنها در صنایع غذایی خشک کردن پاششی می باشد.

روشهاي ميكرو انكپسولاسيون

تكنولوژي هاي بسيار زياد موجود براي ميكروانكپسولاسيون مي توانند به دو گروه تقسيم شوند:

1-استفاده از يك مايع به عنوان بستر سوسپانسيون مثل كواسرواسيون و كوكريستاليزاسيون

2-استفاده از يك گاز به عنوان بستر سوسپانسيون كه يك فاز مايع به داخل آن پاشيده مي شود.مثل خشك كردن پاششي ،سرد كردن پاششي ،پوشش بستر سيال و كواكستروژن .

مزایای ریزپوشانی

از مزایای این تکنیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حفاظت موادحساس و ناپایدار در برابر شرایط محیطی و جلوگیری از فراریت طی دوران انبارداری، بهتر شدن قابلیت فرایند( بهبود حلالیت، جریان پذیری، پخش پذیری)، مقاومت در برابر واکنش های مخرب همچون اکسیداسیون، دهیدراسیون، بررسی آسان و بدون خطر مواد سمی، حفاظت طعم یا مزه، تثبیت آنزیم و میکرو ارگانیسم، رهایش کننترل شده و هدف دار داروها، جابه جایی مواد مایع به صورت جامد، کاربرد آسان و استحکام محصول در حین و بعد از تولید و ….

تکنیک های ریز پوشانی

در صنایع غذایی بر اساس اهداف انکپسولاسیون از دو سیستم انکپسولاسیون شیشه ای و آزاد شدن کنترل شده استفاده می کنند(5).

سیستم پوشینه دار کردن شیشه ای شامل خشک کردن پاششی، وکیوم، انجمادی، بستر سیال و اکستروژن است.که روش خشک کردن پاششی و اکستروژن مورد اشاره قرار می گیرد.

سیستم آزاد شدن کنترل شده متشکل از روش هایی است که هدف، افزایش طعم طی مصرف می باشد و با استفاده از تکنیک های رهایش طعم ها از طریق حفظ ماتریکس غذایی کنترل می شود. از روش های متداول که دارای این سیستم می باشد می توان به کواسرواسیون، انکپسولاسیون ژل، کمپلکس تلفیقی، کمپلکس سیال، بستر سیال و اکستروژن اشاره کرد.

ریز پوشانی طعم ها با خشک کن پاششی

ریز پوشانی با این روش فرایند تجاری ساده، پیوسته و کم هزینه ای است که به طور گسترده ای در مورد مواد حساس به حرارت به کار می رود . علت کاربر زیاد آن این است که تبخیر حلال از قطرات سریع صورت می گیرد.

فاکتورهایی که پوشینه دار کردن مواد را تحت تاثیر قرار می دهد عبارتند از خصوصیات مواد دیواره و هسته، امولسیون و پارامترهای خشک کردن.

در این روش ابتدا امولسیونی از مواد طعم دهنده در یک ماتریکس و آب تهیه می شود. امولسیون هموزن شده و به داخل محفظه خشک کن اسپری می شود و توسط هوای داغ ورودی خشک می شود. مهمترین فاکتور برای فرایند پمپ کردن و اتمیزه کردن پیوسته، مواد ورودی است که تحت تاثیر دو فاکتور ویسکوزیته کم و غلظت بالای مواد جامد می باشد. ماتریکس باید در آب محلول بوده و نباید در دمای بالا غلیظ شود و بعد از تولید نیز نبایستی هیگروسکوپپیک باشد (6).

ریز پو شانی طعم ها با اکستروژن

این فرایند در مقایسه با خشک کن پاششی روش جدیدتری است. این روش شامل دیسپرسیون کردن مواد هسته در داخل کربو هیدرات ذوب شده است که از یک سری قالب به داخل حمام مایع دهیدراته کننده صورت می گیرد. فشار در psi100 و دما درc ∙ 115 ثابت نگه داشته می شود. ماده پوشش دهنده در تماس با مایع، ذوب شده و ماده هسته را به دام می اندازد. جهت دهیدراسیون و سخت کردن پوسته نیز ایزوپروپیل به کار می برند (6).

کاربردهای رهایش کنترل شده در غذاها

ریزپوشانی کاربردهای زیادی دارد از جمله می توان افزودنی های غذایی، اسیدها و بازها (اسید لاکتیک)، عوامل طعم دهنده (شیرین کننده ها، ادویه ها، اسانس ها) رنگ دهنده ها، چربی ها (چربی شیر، روغن ماهی، روغن زیتون) ویتامین ها و پیش ساز آن، آنتی اکسیدان ها، موادمعدنی، آنزیم ها، میکرو ارگانیسم ها (پروبایوتیک ها) و گازهایی مثل دی اکسید کربن را به شکل پوشینه دار در صنعت غذا به کار برد.

دومین همایش بین المللی صنایع غذایی ایران با محوریت های :روش های نوین فرآوری در صنایع غذایی .روش های نوین پایش کیفیت .ایمنی مواد غذایی .فرآورده های غذایی ارگانیک .ریزپوشانی(میکرو کپسولاسیون) در صنایع غذایی .فرآیندهای غشایی در صنایع غذایی .نانو فناوری در صنایع غذایی.روش¬هاي ارزيابي ميزان آلودگي مواد اوليه .شيوه هاي محافظت مواد غذایی بسته بندي شده از آلودگي هاي نامتعارف و... در تهران برگزار میگردد.

برچسب ها: مواد غذایی ، ايمني مواد غذايي ، ارگانيك ، سازمان غذا و دارو ، همایش صنایع غذایی ، کنفرانس صنایع غذایی ، کنگره صنایع غذایی ، همایش بین المللی صنایع غذایی ، همایش ملی صنایع غذایی ، کنفرانس بین المللی صنایع غذایی ، کنفرانس ملی صنایع غذایی ، همایش بین المللی صنایع غذایی ایران، نخستین همایش بین المللی صنایع غذایی ایران، کنفرانس بین المللی صنایع غذایی ایران، چاپ مقالات ISI و ISC دریافت مقاله ، اکسپت مقاله ، اکسپت مقالات ، نمایه شدن مقاله ، نمایه شدن مقالات ، ارسال گوهی نامه ، دریافت گواهی پیش از موعد ، هیات علمی ، نگارش مقاله، راهنمای نگارش مقاله ، فراخوان مقاله ، ثبت نام ، تدوین مقاله، گواهی پذیرش مقاله ، گواه پذیرش مقالات ، اساتید ، پژوهشگران ،درباره مقاله ،نشریات معتبر ، نشریات ISIو ISC ، چاپ فوری مقاله ، راهنمای چاپ مقالات در ژورنال های معتبر ، نخستین کنگره بین المللی ، نخستین کنفرانس بین المللی ،نخستین همایش بین المللی


1322
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

 

پوستر
حمایت معنوی


تماس با دبیرخانه

021-33699094

021-36621319

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مجلات


مرکز همایش